newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Algi morskie uzupełniają niedobory jodu

21.08.2014

Niedobory jodu przejawiające się niedoczynnością tarczycy, mogą być uzupełnione dietą bogatą w glony

Zubożona w jod dieta, która przeważa w rozwiniętych społeczeństwach, może prowadzić do poważnych problemów z tarczycą, objawiających się  zmęczeniem i brakiem energii. Niedoczynność tarczycy obwinia się także o przyrost wagi, bole w mięśniach i łamliwe paznokcie.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Glasgow uczestniczyły 42 zdrowe kobiety w wieku reprodukcyjnym, które nie cierpiały na choroby powiązane z tarczycą lub problemami gastro-jelitowymi. Badania zostały opublikowane w British Journal of Nutrition.

Przed eksperymentem naukowcy zbadali ile jodu kobiety spożywały dziennie. Okazało się, że konsumowały go dużo mniej niż zalecana przez Ministerstwo Zdrowia dzienna zawartość jodu w diecie (140 mikrograma). U połowy z badanych kobiet wykryto niedobory jodu.

Drastyczny wzrost jodu po spożyciu alg

Szkoci poprosili kobiety, aby do swojej diety dołączyły suplementy pochodzące z alg morskich, przez dwa tygodnie trwania eksperymentu.

Po zakończeniu badań w grupie kobiet, która miała niski poziom jodu, badacze wykryli znaczny dzienny wzrost poziomu jodu z 93 mg do 262 mg, co znacznie przewyższało rekomendowaną dzienną minimalną ilość jodu w diecie.

Algi naturalną skarbnicą jodu

Jod wraz z innymi cennymi mikroelementami takimi jak potas, selen, cynk, żelazo, wapń, witaminy A i E, oraz z grupy B, oraz cenne kwasy tłuszczowe czynią z alg morskich naturalny zdrowy suplement diety. Algi morskie zawierają ponadto witaminę B12, która jest niezwykle cenna dla wegan i wegetarian, gdyż normalnie można ją spotkać tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dzięki zawartości kwasów omega-3 przyczyniają się do poprawy snu u dzieci. Ponadto udowodniono to, co medycyna chińska twierdzi od dawna - algi zapobiegają niektórym rodzajom nowotworów.

Zawartość jodu w samych algach morskich jest bardzo różna i może się wahać od 5,0 mg (3,33% zalecanego dziennego spożycia) w przypadku Bionica Ao-Nori do 78,o mg w przypadku Bionica Kombu - co stanowi 52% zalecanego dziennego spożycia. Algi morskie można dodawać do zup, gotujących się zbóż, chleba (chleb z dodatkiem alg ma właściwości odchudzające) lub w przypadku Bionica Sushi-Nori (zawartość 38,0 mg jodu co stanowi odpowiednio 25,33% ) zajadać same płaty, które są już gotowe do spożycia, lub w formie pokruszonej dodawać do sałatek lub chleba.

Kiedy uważać na algi

Mimo swojego bogactwa, warto pamiętać, że z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) glony są silnie wychładzające, dlatego osoby niedoborowe (wychłodzone wegetarianki, skarżące się na bolesne miesiączki i zimne stopy), a także w okresie zimowym należy stosować je z umiarem. Aby jednak całkowicie nie rezygnować z alg, można stosować następujące sztuczki zwiększające termikę glonów. Wystarczy, aby gotującym się algom, towarzyszyły produkty rozgrzewające takie jak np. imbir , aby zminimalizować właściwości ochładzające alg, a zachować ich cenne witaminy i mikroelementy oraz właściwości rozmiękczające, sprawiające, że są tak bardzo popularne w makrobiotyce i medycynie chińskiej.

Niedobory jodu

W naszym społeczeństwie coraz częściej zauważa się rosnące niedobory jodu. Czego powodem może być zmniejszone spożycie bogatych w jod produktów takich jak nabiał, algi oraz ryby. Co więcej, rosnące spożycie pszenicy może również upośledzać hormon tarczycy, na który negatywny wpływ ma gluten. Dlatego ważne jest, abyśmy uzupełniali niedobory jodu poprzez spożywanie produktów naturalnie zawierających jod, takich jak algi właśnie.

Powiązane artykuły: Pasta do zębów z algami zapobiega próchnicy zębówAlgi morskie podstawowym składnikiem zdrowej pizzy