newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Chiński Nowy Rok – Czyli jak ucztują Chińczycy w najważniejsze święto roku?

15.02.2018
Chiński Nowy Rok – Czyli jak ucztują Chińczycy w najważniejsze święto roku?

We wszystkich krajach i kulturach świata Nowy Rok obchodzi się jako święto, rytuał lub tradycję. Nie inaczej jest w Chinach, gdzie nowy rok świętuje się jako święto wiosny. Koniec starego i początek nowego roku to najważniejsze święto w kalendarzu chińskim, symbolizujące początek czegoś nowego. Nadejście kolejnego roku świętuje się tam publicznie i prywatnie, ale o wiele huczniej i dłużej niż w Polsce. Podczas gdy nasz Sylwester trwa zaledwie jedną noc, Nowy Rok chiński świętuje się przez pełne dwa tygodnie. Zapoczątkowano tę tradycję na początku naszej ery i trwa do dziś w niezmienionej postaci.

Święto Wiosny przypada na pierwszy dzień pierwszego miesiąca księżycowego (często jest to miesiąc później niż w kalendarzu gregoriańskim). Pełny cykl trwa sześćdziesiąt lat i składa się z pięciu dwunastoletnich cykli. Dla uczczenia zakończenia pełnego 60-letniego cyklu, Chińczycy bardzo hucznie świętują i ucztują. W tym roku chiński Nowy Rok przypada na 16 lutego i będzie on rokiem psa.

Przygotowania do chińskiego Nowego Roku podpowiada tradycja, według której po kilku dniach sprzątania, nastaje dzień pożegnania domowego boga kuchni, który w tradycyjnych wierzeniach ma zdać relacje z przygotowań Nefrytowemu Cesarzowi. Tego dnia spożywa się bogatą kolację złożoną z wielu potraw przyrządzonych na słodko, a domy przyozdabia się lampionami i kartkami z sentencjami.

Wigilia Nowego Roku

W ten dzień na stołach królują dwie tradycyjne potrawy: Jiaozi (pierożki nadziewane mielonym mięsem i/lub warzywami, które można przedtem zamoczyć w sosie sojowym z octem albo ostrą papryką) i Niangao (to potrawa, którą robi się z popularnego "lepkiego" ryżu. Chińczycy wierzą, że ryż symbolizuje trwałość więzi rodzinnych - wzajemne zrozumienie i wspólnotę. Niangao oznacza po chińsku "lepsze życie w kolejnym roku"). W Wigilię często serwuje się także herbatę, słodkie owoce i wyroby cukiernicze, których łącznie musi być na stole osiem. Ósemka jest w Chinach szczęśliwą liczbą.

Drugi dzień nowego roku to tzw. Urodziny Psa. Zgodnie z tradycją podaje się wtedy Wonton w kształcie sztabki złota oraz mnóstwo chińskich pierożków w kształcie starożytnej złotej monety. Po dwóch dobach ucztowania nadchodzi czas na przerwę. Trzeciego i czwartego dnia Chińczycy odpoczywają i wcześnie idą spać, a do kuchni wracają dopiero czwartego dnia Nowego Roku, kiedy należy uczcić Boga Paleniska. Jada się wtedy owoce, potrawy z ryżu i ciasta oraz składa się ofiarę w postaci dań z wieprzowiny, drobiu, jajek i mątwy. Pija się głównie herbatę i wino. Piąty dzień Nowego Roku nazywa się w Chinach Po wu. Jada się wtedy różne potrawy w zależności od regionu kraju. Na północy przygotowuje się Jiaozi (pierożki), gdzie indziej podaje się słodycze, owoce i wino. Tradycja nakazuje, by piątego dnia świąt wysprzątać dom, jest więc okazja, by spalić nagromadzone przy świątecznym stole kalorie. Szóstego dnia nastaje czas na odwiedzanie starych przyjaciół, jest to więc dokonały czas na spotkania i różnego rodzaju imprezy. W ramach odpoczynku od ucztowania oczyszcza się układ pokarmowy prostymi potrawami z ryżu i warzyw z musztardą. Siódmy dzień jest to tzw. "Dzień Człowieka", a więc święto wszystkich ludzi noszące w Chinach nazwę Ren ri. Tego dnia jada się różne potrawy w zależności od pochodzenia. Tradycja nakazuje przygotowanie potraw z długim makaronem (oczywiście, im więcej się go zje, tym dłuższe i szczęśliwsze będzie życie jedzącego). Dominują potrawy z warzyw i surowej ryby, którą zjada się w nadziei na pełny portfel w Nowym Roku. Ósmego dnia kończą się ferie - dorośli wracają do pracy, a dzieci do szkoły. Należy również wykończyć wszelkie potrawy mięsne i ciasta, które ostały się jeszcze na świątecznym stole. O północy pomiędzy dniem ósmym a dziewiątym nowego roku obchodzone są urodziny Jadeitowego Cesarza, Boga Nieba, który jest znany z tego, że nie jada mięsa. W ten dzień bogactwo potraw oraz ilość odpalanych sztucznych ogni jest niezliczona. Tego dnia stawia się w chińskich domach dwa osobne stoły, przykryte obowiązkowo czerwonymi obrusami, na których pojawiają się dyktowane tradycyjnymi wymogami potrawy.  Chiński kalendarz wróżb mówi, że na jednym z nich powinny znaleźć się "trzy wiązki długiego makaronu, trzy filiżanki zielonej herbaty, pięć różnych rodzajów owoców i sześć różnych rodzajów surowych warzyw", natomiast na drugim, który stawia się ku czci straży przybocznej Jadeitowego Cesarza, pięć dań mięsnych i słodkie ciasta, wśród których muszą znaleźć się kolorowe ciasteczka w kształcie żółwia. Obowiązkowe są też ugotowane na twardo, farbowane na kolor czerwony kurze jaja. Następnego dnia po sowitej uczcie, należy skończyć wszystkie potrawy z warzyw, mięs i owoców. Znowu jada się proste potrawy z ryżu oraz warzywa z musztardą, popijając je zieloną herbatą.

Ostatniego dnia świąt noworocznych ma miejsce Yuan-Xiao, czyli Święto Lampionów. Tego dnia jada się chińską potrawę Yuan-Xiao, która przypomina swym kształtem księżyc w pełni. Inna nazwa tej potrawy to Tang-Yuan, jest to danie ze słodkich kulek ryżowych, które najczęściej podaje się z wodą z cukrem. Ponieważ nie wyglądają zbyt apetycznie, wielu kucharzy barwi je na czerwono, aby poprawić ich wygląd. Istnieje bardzo wiele rodzajów Tang-Yuan, które przygotowuje się z użyciem wielu różnych składników, takich jak pasta z czerwonej fasoli lub sezamu albo krem fistaszkowy.

Po tak intensywnych zarówno w wydarzenia, jak i kulinaria okresie, Chińczycy wracają do codzienności i tradycyjnej diety bogatej w ryż i warzywa. Oczyszczają organizm przy wspomaganiu zielonej herbaty i chińskich ziół. Dusze są przepełnione nadzieją i radością na kolejny rok. Życie zatacza swój krąg…a że Chińczycy wierzą, że rok w którym się urodzili ma wpływ na osobowość, ten nadchodzący będzie sprzyjał urodzonym w roku psa, bo taki właśnie nastaje w 2018.

Polecamy:

Ryż słodki bio

Ryż czarny pełnoziarnisty bio

Ryż basmati pełnoziarnisty bio

Umeboshi śliwka bio

Miso Ryżowe bio

Kuzu skrobia roślinna bio