newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Co będzie z pszczołami?

27.06.2017
Co będzie z pszczołami?

Już od końca lat dziewięćdziesiątych pszczoły znikają z uli. Pszczelarze na całym świecie obserwują tego tajemnicze i nagłe przypadki. Zmniejsza się także drastycznie liczba pszczelich rodzin. Tymczasem pszczołom zawdzięczamy coś więcej niż tylko miód czy inne produkty pszczele: są one kluczowe dla produkcji żywności, ponieważ to one zapylają rośliny, które spożywamy. Trzmiele, pszczoły samotnice i inne owady, np. motyle, osy i muchówki – wszystkie te owady pracują od świtu do nocy, zapylając rośliny uprawne i dziko rosnące. Jedna trzecia pokarmu, który spożywamy, zależy od aktywności owadów zapylających. To owadom zapylającym zawdzięczamy warzywa takie jak pomidory czy cukinia, owoce takie jak jabłka, orzechy – na przykład migdały, czy zioła służące nam za przyprawy; Dotyczy to także olejów jadalnych – na przykład oleju rzepakowego. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Jesteśmy od nich uzależnieni, a one umierają – w coraz większej skali. Śmierć pszczół to nasz ludzki problem. Nasze życie zależy od ich istnienia. Niestety, obecnie stosowany model rolny oparty na agresywnym wykorzystaniu substancji chemicznych zagraża zarówno jednym, jak i drugim, przez co stwarza niebezpieczeństwo dla łańcucha dostaw żywności. Mowa tu o pestycydach, które coraz częściej są stosowane także na polskich ziemiach uprawnych. W związku z poważnym zagrożeniem dla pszczół przez stosowanie chemicznych środków ochrony roślin organizacja Green Peace zaapelowała do władz o podjęcie takich kroków jak:

  1. Wprowadzenia natychmiastowego i całkowitego zakazu stosowania pestycydów szkodliwych dla pszczół i innych owadów zapylających.

  2. Przyjęcia narodowych planów ochrony owadów zapylających:
    • monitorowania stanu zdrowia pszczół miodnych i innych owadów zapylających!
    • kompleksowej oceny ryzyka stosowania pestycydów i zmniejszenie skali wykorzystywania ich w produkcji w rolnictwie i nie tylko
    • wspierania i promocji praktyk rolniczych mających korzystny wpływ na życie owadów – np. rotacji upraw (płodozmianu),
    • ustanawiania obszarów proekologicznych na poziomie indywidualnych gospodarstw,
    • wspierania ekologicznych metod upraw,
    • zwiększenia ochrony naturalnych i półnaturalnych siedlisk wokół obszarów rolniczych, a także wzmacnianie bioróżnorodności pól uprawnych.

  3. Zwiększania finansowania badań, rozwoju i ekologicznych praktyk rolnych polegających na odchodzeniu od chemicznych metod ochrony roślin i stosowaniu rozwiązań opartych na bioróżnorodności, chroniących przed szkodnikami wzmacniających odporność całego ekosystemu. Politycy Unii Europejskiej powinni przeznaczać więcej środków na badania w dziedzinie rolnictwa ekologicznego – w ramach WPR (płatności bezpośrednie) i programu Horizon 2020 (unijny program badawczy).

Ale to nie wszystko. Green Peace Polska w ramach samodzielnego projektu utworzyło także wielką akcję pt. „Adoptuj pszczołę”. Jest to akcja społeczna, dzięki której tysiące ludzi z całej Polski angażuje się w pomaganie pszczelim rodzinom.

Ciekawostka:

Dzięki pierwszej edycji "Adoptuj Pszczołę" udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i dzikich owadów zapylających, które stanęły w 16 miastach Polski. W drugiej edycji, Greenpeace zebrał prawie 150 000 zł na odbudowę pszczelej populacji w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie) i działania związane z ochroną owadów zapylających, między innymi nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, szkolenia dla rolników. Podczas drugiej edycji akcji w Warszawie powstał też ogród miejski dla pszczół i ludzi. Była to największa akcja crowdfundingowa w Polsce pod względem liczby wspierających – wirtualne pszczoły zaadoptowało ponad 8 tysięcy osób (koszt adopcji jednej pszczoły to 2 zł), a założony cel udało się osiągnąć na ponad dwa tygodnie przed jej końcem i to w 120%! Celem trzeciej edycji było przeprowadzenie Wielkiego Spisu Zapylaczy, czyli serii badań prowadzonych pod opieką merytoryczną naukowców z najlepszych ośrodków naukowych w Polsce, między innymi Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Czwarta edycja miała na celu wzmocnić działania służące rozwojowi rolnictwa wolnego od niebezpiecznych dla pszczół pestycydów oraz umożliwić kontynuowanie badań naukowych nad owadami zapylającymi.

Jak widać akcja osiągną imponujące wyniki. Może ty też zaadoptujesz pszczołę?