newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

GMO towarzyszy zwiększone użycie pestycydów i herbicydów

25.07.2013

Uprawy GMO doprowadziły do zwiększonego użycia pestycydów i herbicydów w rolnictwie w ostatniej dekadzie.

Ciągłe spryskiwanie upraw pestycydami i herbicydami powoduje pojawienie się chwastów odpornych na ich działanie, tzw. superchwastów, które są w stanie znieść zwiększające się ilości i różnorodność wylewanych na nie herbicydów.

Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) dopuszczone do użycia w Stanach Zjednoczonych w 1990 r., miały poprawić plony, obniżyć koszty rolników, a także zmniejszyć ujemny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie użycia szkodliwych herbicydów i pestycydów. 

Wg raportu Food&Water Watch, który wziął pod lupę dane pochodzące od Amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa (USDA) oraz Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (U.S. Environmental Protection Agency (EPA)), wynika, że od czasu wprowadzenia GMO, użycie pestycydów w rolnictwie wzrosło. 

Spowodowane to było tym, że spryskiwanie raz po raz upraw GM pestycydami w celu zniszczenia chwastów, doprowadziło do powstania superchwastów, które stały się odporne na działanie herbicydów .

W raporcie czytamy:

• To prawda, że użycie herbicydów w uprawach kukurydzy, soi i bawełny w latach 1998 i 2001 spadło o 15%. Niemniej jednak kiedy chwasty uodporniły się na działanie herbicydu glifosat, rolnicy zaczęli go używać w zastraszających ilościach, powodując wzrost jego użycia o 26% w latach 2001 i 2010.

• Od 1996 do 2012 r. całkowite zużycie glifosatu w uprawach kukurydzy, soi i bawełny zwiększyło się 10-krotnie.

• Coraz częściej informacje docierające z różnych stanów Ameryki alarmują, że odporność na działanie herbicydu glifosat rośnie. Na przykład w 2008 r. odporna na glifosat waterweed (Elodea canadensis) pojawiła się w pięciu stanach, podczas gdy w 2012r. obecna była już w 12. Podobne raporty dotyczące zwiększenia się ilości występowania odpornych na glifosat amarantusa palmeri i horseweed (Conyza Canadensis) zaczęły nadchodzić z różnych stanów.

• Z międzynarodowego raportu dotyczący chwastów odpornych na herbicydy (International Survey of Herbicide Resistant Weeds) wynika, że między 1997 a 2001 rokiem, miała miejsce tylko jedna plaga chwastów odpornych na działanie różnych herbicydów, podczas gdy dekadę po tym, jak wprowadzono GMO (2007 do 2011) , liczba takich plag wzrosła trzykrotnie.   

Food&Water Watch podsumowuje: „z tych danych wynika, że problem chwastów odpornych na działanie herbicydów nie zostanie rozwiązany przy pomocy zwiększonego zużycia starszych, bardziej toksycznych herbicydów takich jak 2,4-D czy dicamba".

Tu jest cały raport