newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Jak skomponować drugie śniadanie dla dziecka do szkoły?

19.09.2017
Jak skomponować drugie śniadanie dla dziecka do szkoły?

Odwieczne zmartwienie chyba każdej mamy (taty): Co zapakować dziecku do śniadaniówki? Celem jest oczywiście, aby dziecko zjadło coś pożywnego i zarazem zdrowego, po czym nie będzie odczuwało głodu ani ochoty na coś ze szkolnego sklepiku. Smaczne, wartościowe a przede wszystkim dostosowane do wieku dziecka – musimy pamiętać, że dzieci w zależności od wieku mają różne zapotrzebowanie energetyczne. Idealne drugie śniadanie powinno zawierać składniki z różnych grup pokarmowych. Przede wszystkim pełnowartościowe białko – znajdziemy je w rybach, jajach, pieczonym mięsie, oraz węglowodany – różnokolorowe owoce i warzywa: jabłka, banany, pokrojone w kostkę papryka czy marchew. Istotnym jego elementem są też produkty dostarczające energii – np. razowe, żytnie lub orkiszowe pieczywo.

Zalecamy unikać pszennych kajzerek – tak popularnych w dzisiejszych czasach (zwłaszcza tych z marketu!) - pszenica ma wysoki indeks glikemiczny, co znaczy, że po jej zjedzeniu szybko rośnie poziom glukozy we krwi. Równie szybko jednak spada, przez co dziecko na kolejnej przerwie znów będzie głodne. Pamiętajmy o niezbędnych tłuszczach. Pieczywo najlepiej posmarować pełnowartościowym masłem – ułatwi to wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Bardzo zdrowym dodatkiem do drugiego śniadania są łuskane migdały, ziarna dyni czy orzechy. Zawierają białko, witaminy z grupy B, witaminę E i C, a także magnez, który – jak dowiodły badania – jest uczniom niezbędny, bo m.in. wzmacnia nerwy i mięśnie oraz poprawia koncentrację.

Komponując drugie śniadanie, warto pamiętać o tym, że dziecko jada ten posiłek zwykle, stojąc na korytarzu. Dlatego powinno być ono tak przygotowane, by dało się je zjeść bez trudu. Kanapka nie może być zbyt gruba, napakowana składnikami – nie tylko ciężko będzie ją ugryźć, ale też może po prostu wszystko z niej wylecieć.

Lepiej nie wkładać do niej pokrojonych pomidorów lub ogórków – po kilku godzinach pieczywo z takim dodatkiem nasiąknie wilgocią i będzie nieapetyczne. Bardzo ważne jest odpowiednie opakowanie. Najbardziej praktyczne są pojemniki śniadaniowe z kilkoma przegródkami – większą na kanapkę i mniejszymi na różne warzywa i owoce.

Nie żałujmy także dziecku odrobiny słodkości – jeśli wypiekamy w domu, dorzućmy do śniadaniówki kawałek domowego ciasta czy słodką bułeczkę. Alternatywą jest także batonik zbożowy z miodem lub sezamek własnej roboty (przepis tutaj). Słodkie dodatki można także kupić w sklepie, jednak dokładnie czytajmy etykiety – nie fundujmy dzieciom na drugie śniadanie naszpikowanych ulepszaczami czy konserwantami łakoci. Szczególnie unikajmy syropu glukozowo-fruktozowego, który bardzo często występuje w produktach przeznaczonych dla dzieci!

Dzieci są różne i każde dziecko je inaczej, dlatego nie można sugerować się tym, co inne dzieci noszą w swoich śniadaniówkach. Sukcesem jest tak dobrać poszczególne składniki, aby nasza pociecha wracała do domu z opróżnionym pudełeczkiem. Nie próbujmy zmuszać dziecka do zjadania produktów, których po prostu nie lubi – nawet jeśli są to owoce czy warzywa. Pakujmy drugie śniadanie świadomie, a zdobędziemy pewność, że nasze dziecko z zainteresowaniem będzie odkrywało codzienne posiłki ze swojej szkolnej śniadaniówki. 

Polecamy:

Bionica - Banany suszone z miodem bio

Bionica - Morele suszone bio 

Bionica - Daktyle bez pestki bio

Bionica - Orzechy brazylijskie bio

Bionica - Orzechy włoskie bio