newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Wegetarianizm jest prosty – sam zobacz!

13.09.2016
Wegetarianizm jest prosty – sam zobacz!

Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na dietę wegetariańską, odrzuceniem mięsa i produktów pochodnych od zwierząt, ale nie masz zbyt silnej woli aby się przełamać, przeczytaj kilka naszych rad, które pomogą ci w doborze odpowiednich sklepów, produktów, oraz podpowiedzą ci, jak bezpiecznie utrzymać organizm w dobrej formie na diecie wegetariańskiej.

Ważne jest, aby skomponowana dieta dostarczała organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz pierwiastków, dlatego należy zapoznać się z korzyściami, ale także konsekwencjami źle dobranej (rozumianej) diety wegetariańskiej. Zacznijmy od tego, że wegetarianizm nie opiera się tylko na warzywach i owocach. Podstawą tej diety są także orzechy, pełne ziarna zbóż, pestki, rośliny strączkowe a także grzyby i algi morskie. Jest więc z czego wybierać. Na początek warto rozejrzeć się po półkach sklepowych i sklepach, na które do tej pory nie zwracałeś szczególnej uwagi. To właśnie w tych miejscach możesz odkryć nowe smaki, produkty i dodatki idealnie uzupełniające wege posiłki. Unikaj natomiast żywności przetworzonej – nie będzie ona służyła twojemu organizmowi. Zarówno biała mąka, jak i jej przetwory, czyli jasne chleby, bułki, makarony czy drożdżówki, wszelkiego rodzaju konserwy oraz gotowe sosy i potrawy należy ignorować. Lepiej kupić świeże produkty i samodzielnie wykonać popisowy sos lub zupę. Przygotuj się na to, że kuchnia wegetariańska wymaga zarezerwowania większej ilości czasu na przygotowanie, niż podgrzewane dania gotowe. Zrób podstawową listę zakupów, w której znajdą się wszelkie niezbędne produkty, potrzebne do przygotowania dania.  Jeśli nie masz pomysłu na pierwsze menu, zajrzyj na portale o tematyce wegetarianizmu, zainwestuj w książkę z przepisami dla wegetarian lub po prostu porozmawiaj o tym z ludźmi, którzy mają doświadczenie w stosowaniu i opracowywaniu diety wegetariańskiej. Wyszukaj w swojej okolicy miejsca, gdzie takie potrawy są serwowane, abyś w przypadku wyjścia ze znajomymi czy rodziną wiedział gdzie można zjeść potrawy bez zawartości tłuszczu i mięsa zwierzęcego.

Skup się na tym, aby dostarczać organizmowi optymalną ilość witamin i składników odżywczych zamiast pustych kalorii. Pozwalaj sobie na pyszne desery i inne łakocie przeznaczone dla roślinożerców. Uzupełniaj wapń w organiźmie, jedząc jarmuż, kapustę pekińską, migdały, a przede wszystkim sezam biały niełuskany, który zawiera więcej wapnia niż mleko. Żelazo uzupełni prawie każde zielone warzywo (najlepiej surowe). Nie rezygnuj z mleka, jeśli je lubisz – zastąp je roślinnym, a przy okazji odkryj całą gamę nowych smaków, takich jak: mleko jaglane, gryczane, sojowe czy ryżowe. Dobrym rozwiązaniem jest mleko roślinne wzbogacone wapnem z alg morskich np. Natumi.

Skomponuj sobie dietę tak, żebyś nie chodził głodny, bo akurat nie ma nic pod ręką , co mógłbyś zjeść. Przygotuj sobie posiłki do pracy, na wieczorne spotkania z przyjaciółmi. Kuchnia wegetariańska to także grill, ciasta, pizza i wiele innych kombinacji kulinarnych. Wegetarianizm jest w głowie – jeśli nie czujesz się gotowy na odrzucenie mięsa ze swojej diety, po prostu tego nie rób. To mentalny, indywidualny i dobrowolny wybór, z którego sam się musisz cieszyć i czuć się z nim dobrze.

Jeśli szukasz inspiracji w kuchni wegetariańskiej zajrzyj na:

www.blog.bionica.pl

Polecamy:

Suszone owoce bio

Orzechy i pestki bio

Rośliny strączkowe bio

Produkty bezglutenowe

Napoje roślinne bio

Makarony bio

Kasze bio

Ryż bio

Galeria: