W piątek Komisja Europejska odrzuciła propozycje wprowadzenia zakazu stosowania pestycydu z grupy neonikotynoidów, który podejrzewa się o masowy pomór pszczół na świecie.
Zakaz używania pestycydu z grupy neonikotynoidów miał zostać wprowadzony na dwa lata. Zakazu pestycydu, którego użycie powoduje „ryzyko nie do zaakceptowania”, domagała się Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Pestycydy z grupy neonikotynoidów używane są masowo w rolnictwie do spryskiwania m. in. pól rzepaku, canoli i kukurydzy.
Za odrzuceniem zakazu opowiedziały się m. in. Wielka Brytania i Niemcy, które są głównym producentem pestycydów z grupy neonikotynoidów.
Polska była za wprowadzeniem zakazu.
W Stanach Zjednoczonych masowo używa się pestycydu z grupy neonikotynoidów do spryskiwania pól kukurydzy. Także czołowy potentat amerykański żywności genetycznie modyfikowanej używa tego pestycydu, w niektórych swoich genetycznie modyfikowanych nasionach.
Profesor Dave Goulson, z University of Stirling, który kierował badaniami ukazującym szkodliwy wpływ pestycydu z grupy neonikotynoidów na trzmiele, powiedział w dziennikowi The Guardian: „Niezależni eksperci z EFSA przez 6 miesięcy studiowali dowody zanim stwierdzili, że istnieje ryzyko dla pszczół, którego nie można akceptować. EFSA i prawie wszyscy inni – oprócz producentów – zgadzają się z tym, że ten rodzaj pestycydów nie został należycie zbadany na samym początku. Mimo to, politycy zdają się ignorować fakty".
Organizacja ds Żywności i Ronictwa Narodów Zjednoczonych donosi, że pszczoły odpowiedzialne są za zapylanie 71% światowych upraw, które dostarczają 90% globalnej żywności.
Źródła
The Guardian
Powiązane artykuły: Pestycydy mogą powodować cukrzycę 2; Pestycydy uszkadzają pamięć; UE niesłusznie dopuściła do rejestracji herbicyd; Żywność ekologiczna chroni dzieci przed pestycydami; Pestycydy powiązane z ADHD u dzieci; Pestycydy niebezpieczne zwłaszcza dla matek i dzieci; Pestycydy, herbicydy i dzieci.