newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Otyłość sprzyja rakowi piersi bardziej niż palenie i picie

07.09.2011

Najnowsze badania naukowe nie pozostawiają złudzeń: problemy z nadwagą bardziej sprzyjają rakowi piersi niż nadmierne spożycie alkoholu i palenie.

Naukowcy z Oxford University odkryli, że otyłość jest najpoważniejszą (z dających się uniknąć) przyczyną raka piersi i wyprzedza takie czynniki jak palenie i picie alkoholu.

Badacze przyjrzeli się poziomowi hormonów sprzyjających pojawieniu się raka, włączając w to testorsteron i estrogen, u 6.300 kobiet będących po menopauzie.

Średnio otyłe kobiety miały o 50% wyższy poziom estrogenu niż kobiety z normalną wagą. Poziom testosteronu również był wyższy (16%). Eksperci są przekonani, że tkanka tłuszczowa wydziela estrogen i inny hormon, insulinę, która w zamian uruchamia produkcję testosteronu.

Rak piersi najpowszechniej występuje u kobiet po menopauzie, a połowa przypadków zachorowań dotyczy kobiet między 50 a 70 rokiem życia. W ostatnich 30 latach zachorowalność na raka piersi wzrosła dramatycznie, a każdego roku 47.700 kobiet zapada na tę chorobę.

Jednocześnie w tym samym czasie pojawiła się epidemia otyłości - u prawie co piątej kobiety otyłość zagraża jej zdrowiu.

Więcej na

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2016680/Obesity-bigger-cause-breast-cancer-smoking-drinking.html?ITO=1490