newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Nietolerancja laktozy-jak to ugryźć?

22.06.2018

Już co 3 osoba w Polsce jest dotknięta tą przypadłością. Nietolerancja laktozy to nic innego jak nietolerancja organizmu na cukry występujące w mleku. Może być wrodzona lub wtórna, wywołana np. alergią pokarmową. Dochodzi do niej wtedy, gdy w organizmie brakuje laktazy - enzymu koniecznego do rozkładu laktozy. Wówczas po spożyciu mleka lub innych produktów zawierających laktozę pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawami nietolerancji tej substancji są przede wszystkim wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, gazy, kolki i wymioty.

Rozwiązaniem tych problemów może okazać się częściowa lub całkowita eliminacja laktozy z diety. Dzięki coraz większej ofercie produktów bez laktozy zadanie to stało się znacznie łatwiejsze. Najmniej laktozy zawierają żółte sery, mozzarella oraz parmezan (znikoma ilość laktozy (ok. 0,1 g/100 g), wynika z jego procesu produkcji), natomiast w pozostałych mlecznych produktach, wartość ta jest rosnąca, dlatego należy ich unikać. Szczególnie niebezpieczne jest mleko, jogurty oraz kefiry.

Nie obawiaj się produktów mlecznych pozbawionych laktozy. Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy, będą one dla ciebie prawdziwym wybawieniem. Nie ma w nich niepotrzebnych substancji dodatkowych do żywności (potocznie zwanych „E”). W czasie ich produkcji do żywności, która naturalnie zawiera laktozę, dodaje się enzym laktazę, którego układ pokarmowy osób z nietolerancją laktozy nie potrafi wytworzyć.

W jakich innych produktach może być laktoza?

Niestety laktoza występuje także w innych produktach. Niektóre z nich powstają na bazie mleka, w innych dodatek laktozy spełnia funkcję technologiczną. Jeśli nie masz pewności, czy w żywności jest laktoza, czytaj skład.

Inne źródła laktozy to:

  • masło,
  • lody,
  • bita śmietana,
  • sos beszamel,
  • niektóre wędliny,
  • niektóre leki,
  • pieczywo z dodatkiem mleka (np. bułeczki maślane)

Jeśli lubisz wypić czasem kakao lub szklankę pysznego mleka alternatywą mogą stać się napoje roślinne, które na polskim rynku pojawiły się już dawno temu i osiągają coraz niższe ceny.

Wokół nietolerancji laktozy narosło wiele mitów. Wiele osób twierdzi, że jest to chwilowa moda, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistym uczuleniem. Nie można się z tym zgodzić. Wiele osób rzeczywiście nie może spożywać laktozy i to z myślą o nich pojawiają się produkty, w których składnik ten ma swoje tolerowane przez nich zastępstwo.

Z naszej strony polecamy:

Ziarno Quinoa bio

Chleb ciemny bezglutenowy bio

Mąka kasztanowa bezglutenowa bio

Chleby esseńskie ze skiełkowanych ziaren bio