newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Zdrowe śniadania – podstawą zbilansowanej, wiosennej diety!

18.04.2018
Zdrowe śniadania – podstawą zbilansowanej, wiosennej diety!

Nadeszła długo oczekiwana wiosna. Jednak po zimie pozostało uczucie obniżonej energii, senność czy problemy z koncentracją. Jak obudzić się z pozimowego letargu? Podstawą jest zdrowo zacząć dzień! Śniadanie to pierwszy posiłek po przerwie nocnej, który zapewnia uzupełnienie rezerw wyczerpanych podczas nocy oraz energię na pierwszą połowę dnia, dlatego nie powinno być omijane i powinno być prawidłowo zbilansowane.

Według medycyny chińskiej wiosna to czas smaku kwaśnego, przemiany drzewa i największej aktywności wątroby i woreczka żółciowego.  Właśnie te narządy związane są z ekspansją, ruchem i kreatywnością. Według Chińczyków wątroba jest najważniejszym z organów, jeśli jest zbyt obciążona, zatrzymuje pracę innych narządów wewnętrznych.  Dlatego najważniejsze zadanie zdrowotne na wiosnę to odciążyć wątrobę, która często szwankuje po zimowym przejadaniu się i braku ruchu. Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże nam wrócić do równowagi i przywróci chęci do działania.

Starożytni medycy chińscy uważali, że nasz organizm wysyła nam znaki, że potrzebuje odciążenia po ciężkostrawnym menu zimowym. Kwaśne, odświeżające produkty takie jak cytrusy, odświerzające herbatki na bazie owoców czy sałatki ze świeżych warzyw z dodatkiem octu winnego pomogą nam w tym, jednocześnie pomogą uzupełnić niedobór soków w organizmie. Oczywiście równoważymy je innymi składnikami.  Zwłaszcza że, według wiedzy przekazywanej przez Chińczyków, kwaśne są nie tylko te produkty, od których wyraźnie cierpnie nam język. To również: zielone części warzyw (w tym np. natka pietruszki), kiełki, zioła takie jak bazylia czy melisa, drożdże, białe wino, a także pszenica czy orkisz. Doskonałym dodatkiem do porannych posiłków są także orzechy, które dodane do owsianki czy sałatki naładują twój organizm energią. Alternatywą mogą też być kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z chudym twarogiem, warzywami, a także różnego rodzaju pastami kanapkowymi (z awokado, zielonego groszku, fasoli, soczewicy, ryby). Zachęcamy do wykorzystywania w przepisach tylko produktów z ekologicznych upraw, aby uniknąć spożycia żywności skażonej pestycydami i herbicydami. Dobrym wyborem będzie też jajko na miękko, jajecznica, omlet, czy naleśniki. Taki posiłek najlepiej jest popić napojem roślinnym, wodą lub naturalnym sokiem owocowym, czy warzywnym. Kawa i herbata ograniczają wchłanianie wielu korzystnych składników takich jak wapń, czy żelazo, zatem należy je pić do godziny po spożytym posiłku.

Kierując się mądrością starożytnej medycyny chińskiej, dobrze zrównoważony posiłek to taki, w którym znajdzie się wszystkie pięć smaków: kwaśny, gorzki, słodki, ostry i słony. Zimą powinniśmy dodawać do posiłków więcej ostrego (rozgrzewa), wiosną – kwaśnego (chłodzi, nawilża, odświeża).

Przykładem zrównoważonego śniadania na wiosnę będzie np. wiosenna sałatka z burakiem i kiełkami, pyszna pasta z czerwonej fasoli i suszonych śliwek lub prażona granola z malinami.

Odwiedź naszego bloga, na którym znajdziesz więcej przepisów na zbilansowane i zdrowe dania: www.blog.bionica.pl

Galeria: