newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Dlaczego przyjaźnie są ważne dla Twojego zdrowia.

11.03.2016

Przyjaźnie są kluczowym elementem życia od pierwszego wyjścia na plac zabaw. Większość ludzi deklaruje posiadanie choćby jednego bliskiego przyjaciela. Niestety jak pokazują statystyki, liczba zawieranych silnych więzi między ludźmi zaczęła spadać, a społeczeństwo coraz bardziej zaczęło się izolować.

Jest to zła wiadomość nie tylko ze względu na wpływ przyjaźni na dobre samopoczucie i zdrowie emocjonalne ale także dlatego, że posiadanie przyjaciół może też poprawić zdrowie fizyczne.

1.    Przyjaciele mogą przedłużyć twoje życie: ludzie utrzymujący silne relacje z innymi są mniej narażone na przedwczesną śmierć niż osoby samotne. Badania wykazały że wpływ więzi społecznych na długość życia jest dwa razy większy niż w przypadku rzucenia palenia. Przyjaźnie są powiązane z przetwarzaniem stresu. Krótkotrwały stres dobrze wpływa na nasz organizm, reagując na zagrożenia wydzielaniem adrenaliny, przyspieszonym biciem serca itd. Jednak długotrwały stres, który może być potęgowany izolacją może doprowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu.

2.    Twoi kumple sprawią że będziesz zdrowszy: dowiedziono że izolacja powoduje załamania nie tylko w sferze emocjonalnej, ale także fizycznej. Częste rozmowy, dzielenie się przeżytymi emocjami, wspólne planowanie, to wszystko sprawia że nasz organizm lepiej funkcjonuje. Badacze z National Academy of Sciences odkryli znaczne obniżenie markerów biofizycznych u osób które rzadko z kimś rozmawiały i unikały interakcji społecznych nawet w miejscu pracy.

3.    Przyjaźnie pomagają utrzymać jasny umysł: poczucie, że przynależysz do grupy przyjaciół sprawi że poprawi się twoje zdrowie fizyczne. Badania wykazują, że w podeszłym wieku ryzyko demencji wzrasta wraz z poczuciem osamotnienia. Warto o tym pomyśleć już teraz, odwiedzając częściej naszych seniorów.

4.    Znajomi mają na nas ogromny wpływ: (na lepsze lub gorsze) Jeżeli jedna osoba jest otyła, to znajomi tej osoby są 57% bardziej narażone na otyłość niż inni. Adekwatnie osoby przechodzący na zdrowszy tryb życia, diety i sport, pociągają za sobą znajomych do podjęcia podobnych kroków w swoim życiu. Jak wiadomo „w grupie raźniej”.

5.    Twoi przyjaciele mogą pomóc w trudnych życiowych sytuacjach: zaobserwowano, że osoby chore na raka częściej i szybciej wychodziły z choroby lub łatwiej ją przechodziły, jeśli przynależały do grup wsparcia. Mimo że badania nie zostały w 100% potwierdzone, to i tak zalecane jest aby do takich grup się zapisywać, bo to wzmacnia psychicznie i pomaga w walce z chorobą.

6.    Przyjaciele mogą pomóc w radzeniu sobie z odrzuceniem: nie wszystkie relacje społeczne przebiegają gładko, często się rozpadają i wtedy przyjaciele mogą nam pomóc w pozbieraniu się. Badania przeprowadzone na dzieciach w szkole wykazały że brak akceptacji w gronie rówieśników prowadzi do zaburzeń emocjonalnych i silnego stresu u dzieci. Jeśli dziecko odnajdzie chociaż jednego sprzymierzeńca, poziom stresu diametralnie się obniża a samo wykluczenie staje się mniej dręczące.

7.    Przyjaźnie mogą trwać całe życie: w czasach kiedy ludzie są coraz bardziej mobilni, rzadziej spędzają ze sobą czas. Kiedyś jednoczyły ludzi wspólne wędrówki do szkoły, zabawy na podwórku, popołudnia w gronie młodzieży a nawet rozmowy w długich kolejkach sklepowych. W dobie automatyzacji, internetu i marketów te relacje znacznie się osłabiły, a „znajomi” to często tylko statystyka na portalach społecznościowych. Jednak nadal można zaobserwować przyjaźnie, których ani czas, ani wielka odległość, ani zmiany ogólnospołeczne nie pokonały. Okazuje się że odległość fizyczna nie koliduje z emocjonalnym poczuciem bliskości, jaka może łączyć ważnych dla siebie ludzi.

I tylko takich przyjaźni wam życzymy.