newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Jak wyeliminować cukier z naszej diety?

13.03.2018
Jak wyeliminować cukier z naszej diety?

Ludzki organizm potrzebuje niewielkich ilości cukru do prawidłowego funkcjonowania, ale niestety my zjadamy go bardzo dużo, zdecydowanie za dużo.

Cukier biały jest substancją występującą w większości produktów spożywczych znajdujących się na półkach sklepowych. Niestety bardzo mało mówi się na temat szkodliwego wpływu tej substancji na nasze organizmy, a jest o czym mówić. Biały cukier powoduje m.in. nadwagę, sprzyja powstawaniu kamieni żółciowych, obniża poziom cholesterolu, zwiększa ilość odkładającego się tłuszczu, osłabia system odpornościowy, a nawet wpływa na poziom nastroju. Przeciętny Polak spożywa około 25 łyżeczek cukru dziennie, co jest ilością zatrważającą! Coraz częściej sięgamy po zamienniki białego cukru, jednak warto wiedzieć, które są najmniej szkodliwe a których raczej unikać. Zdecydowanie lepszy wpływ na nasze zdrowie będzie miało ograniczenie lub całkowite zaprzestanie spożywania białego cukru.

Spróbujemy podpowiedzieć ci, jak ograniczyć lub wyeliminować cukier z codziennej diety.

1. Jedz regularne posiłki: najlepiej trzy posiłki i dwie przekąski lub pięć małych posiłków dziennie. Nieregularne jedzenie sprawia, że poziom cukru we krwi spada, wtedy czujemy się głodni i mamy większą ochotę na „coś” słodkiego.

2. Wyeliminuj mocno przetworzone produkty: im mniej przetworzone produkty, tym mniej w nich cukru. Żywność w swojej naturalnej postaci, w tym owoce i warzywa, zazwyczaj nie zawierają dużej ilości cukru, a spożywanie ich nie powoduje gwałtownych spadków i wzrostów glukozy, co ogranicza występowanie „napadów” głodu.

3. Kontroluj swój apetyt: rano - na śniadanie wybierajcie produkty, które dostarczą Wam odpowiedniej ilości białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Idealne sprawdzają się tu koktajle i owsianki. Śniadanie, które zawiera dużo cukrów i węglowodanów, jest najgorszą opcją, ponieważ pobudza ono apetyt na cały dzień. Po dobrym śniadaniu nie powinniśmy przez długi czas odczuwać ochoty na przekąszanie czegoś słodkiego. Białko i tłuszcz to bardzo ważny składnik każdego posiłku, starajcie się, aby nie zabrakło go w Waszym menu, dzięki temu łatwiej Wam będzie kontrolować poziom cukru w Waszym organizmie.

4. Dbaj o ciało i umysł: więcej się ruszaj! Niezależnie jakie formy aktywności fizycznej wybierasz, one zawsze będą lepsze od „bezruchu”. Ćwiczenia fizyczne zawsze poprawiają samopoczucie, pomagają zmniejszyć stres i zmniejszają zapotrzebowanie organizmu na cukier. Często tłumaczymy się tym, że cukier doda nam energii i sięgamy po przekąski dla zastrzyku mocy, jednak ten wybór nie jest odpowiedni dla naszego organizmu-korzystniej jest w takich sytuacjach sięgnąć po yerbę lub orzechy. Bardzo istotną rolę w zdrowym odżywianiu pełni także sen. Śpiąc przez 7-8,5 godziny dziennie zapewnisz organizmowi optymalne warunki do działania przez cały dzień, bez potrzeby wspomagania się słodkimi pobudzaczami.

5. Wykreśl słodycze z listy zakupów: nie da zjeść się czegoś, czego po prostu nie ma. Nie odwiedzaj stoisk ze słodkościami na codziennych zakupach. Odradzamy także zastępowanie białego cukru słodzikami-zawarty w nim aspartam jest także wrogiem twojego organizmu.

6. Czytaj etykiety: bardzo ważne jest czytanie etykiet. Niestety bardzo często okazuje się, że to, co wydawać by się mogło zdrowe, w rzeczywistości nafaszerowane jest szkodliwymi substancjami chemicznymi i właśnie cukrem. Ilość składników ma także ogromne znaczenie - im więcej, tym gorzej. Oznacza to, że produkt jest wysoko przetworzony i najprawdopodobniej znajduje się w nim dużo cukru. Wybierajcie produkty bez cukru lub zawierające go niewiele (1 łyżeczka cukru w przybliżeniu równa jest około 4 gramom). Zapoznajcie się z terminologią cukrową, zrozumiecie wtedy, że cukier to również agawa, syrop kukurydziany, cukier kukurydziany, syrop kukurydziany, fruktoza, sacharoza, dekstroza, miód, cukier trzciny cukrowej, kryształy trzciny cukrowej, koncentraty soków owocowych, melasa i brązowy cukier.

Używaj cukrów naturalnych – do takich produktów można zaliczyć na przykład miód czy syrop klonowy. W sklepach ze zdrową żywnością można kupić słodycze wyprodukowane przy użyciu naturalnych cukrów.

7. Zmień myślenie: zamiast traktować słodycze jako odrobinę przyjemności, zacznij powtarzać sobie prawdę – słodycze zawierają dużą ilość cukru, a cukier to substancja szkodliwa dla twojego organizmu. Z takim przekonaniem będzie ci o wiele łatwiej zrezygnować z codziennej dawki słodkich przekąsek. Najlepiej zamienić je w zdrowe, świeże i surowe przekąski z warzyw lub owoców.

8. Odstaw słodkie napoje - zamiast nich pij czystą wodą mineralną, ewentualnie z dodatkiem soku z cytryny, pomarańczy bądź przypraw takich jak cynamon i mięta. Zaopatrz się w rozmaite herbaty ziołowe i zmieniaj je co jakiś czas. 

Porzucenie cukru może okazać się trudną decyzją, na początku kosztowną i bolesną, ale za efekty Twój organizm szybko Ci podziękuję. Dlatego warto walczyć, a przyzwyczajenie do życia bez cukru pojawi się szybciej, niż myślisz. 

Polecamy:

Melasa z buraków cukrowych bio

Syrop słodowy jęczmienny bio

Syrop słodowy ryżowy bio