newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Szczury karmione GMO umierają przedwcześnie

22.09.2012

Najnowsze badania donoszą, że szczury żywione ziarnem genetycznie modyfikowanym, przedwcześnie umierają, a także znacznie częściej rozwijają się u nich choroby nowotworowe.

Francuscy naukowcy udowodnili, że szczury karmione ziarnem genetycznie modyfikowanym (GMO), lub wystawione na oddziaływanie aktywnego składnika środka ochrony roślin Roundup, umierały przedwcześnie cierpiąc przy tym na nowotwory gruczołów piersi i nerek oraz uszkodzenia wątroby. Genetycznie zmodyfikowane ziarno kukurydzy to NK 603, pochodzące od znanego potentata GMO, które zostało tak zmodyfikowane, aby przetrwać obfite użycie pestycydu Roundup w uprawie.

Badniania zostały opublikowane w czasopiśmie Food and Chemical Toxicology. 

W badaniach szczury albo karmiono ziarnem GMO albo pojono je wodą zaprawioną Roundup w ilości dopuszczonej przez USA. W porównaniu z grupą kontrolną, u badanych szczurów znacznie częściej rozwijały się nowotwory gruczołów piersi; także o wiele częściej gryzonie cierpiały na uszkodzenia organów. 50 % samców i 70% samic z grupy badaniej zmarło przedwcześnie.

Długoletnie badania

Professor Gilles-Eric Séralini już w 2009 r. przeprowadził podobne badania, w których szczury karmione kukurydzą GM, cierpiały m. in. na poważne uszkodzenia wątroby i nerek. Zarzucono mu wówczas, że badania były zbyt krótkie. Tym razem zdecydował się na dwuletnie badania – dokładnie tyle, ile wynosi długość życia szczurów. Wyniki badań wskazują na długofalowe skutki wpływu na organizm żywności genetycznie modyfikowanej.

UE i Polska

Kukurydza NK 603od trzech lat jest importowana do krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski. Przetwarzana jest nie tylko na karmę dla zwierząt, ale i produkty spożywcze.

Źródło

Reuters, Polskie Radio