Wszystko wskazuje na to, że flawonoidy zawarte w jagodach i truskawkach odpowiedzialne są za hamowanie degeneracji funkcji poznawczych.
W metaanalize, której wyniki opublikowano w Annals of Neurology, wykorzystano dane dotyczące zdrowia, diety i stylu życia pochodzące z badań obejmujących 121 700 pielęgniarek, będących częścią wieloletnich badań (tzw. the nurse study), które zaczęły się w 1976 r.
W latach 1995 – 2001 poddano analizie funkcje poznawcze 16 010 kobiet powyżej 70 roku życia. Wynikło z niej, że zwiększone spożycie jagód oraz truskawek spowolniło degenerację funkcji poznawczych aż o 2 i pół roku.
Zwiększone spożycie antocyjanów i flawonoidów powszechnie wiąże się ze spowolnieniem degeneracji funkcji kognitywnych.
Czym są flawonoidy?
Flawonoidy to związki odpowiedzialne za nadawanie pigmentu roślinom, znane z właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych. (Antocyjany to rodzaj flawonoidów odpowiedzialnych za czerwony lub niebieski pigment w roślinie.)
Stres i zapalenie może przyczyniać się do upośledzenia funkcji poznawczych. Prawdopodobnie dlatego zwiększone spożycie pożywienia bogatego w flawonoidy, może zmniejszyć szkodliwe skutki starzenia się organizmu.
O znaczeniu flawonoidów w diecie pisaliśmy już niejednokrotnie. Przypominamy, że wg naukowców z Bostonu śliwki suszone plasują się na pierwszej pozycji listy ORAC. Także dobrze nam znane kuzu zawiera przeciwutleniacze.
Jeśli jednak zwłaszcza w sezonie zdecydujemy się na truskawki to pamiętajmy, że owady wolą truskawki ekologiczne!