newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Co medycyna chińska mówi o syropie słodowym jęczmiennym

26.08.2014

Słód jęczmienny Chińczycy stosują przy niedoborach związanych z Płucami, Śledzioną i Żołądkiem

Syrop słodowy jęczmienny (maltoza) jest mało u nas znanym dodatkiem słodzącym do potraw. Choć powszechnie wykorzystuje się go do słodzenia piwa i chleba, to rzadko wybieramy go do innych celów kulinarnych, nie wykorzystując jego prozdrowotnych właściwości. Niemniej słód jęczmienny jest powszechnie stosowany na Wschodzie, a medycynie chińskiej zajął poczytne miejsce zwłaszcza w przypadku niedoborów w Śledzionie, Płucach lub Żołądku.

Słód jęczmienny (Yi Tang) lub maltoza jest słodki i lekko ogrzewający.  Zaliczany jest do tzw. toników Śledziony (pomnaża Qi Śledziony), dlatego stosuje się go przy nadmiernym wysiłku fizycznym, przejawiającym się skróconym oddechem i brakiem apetytu. Jednak jak każdy tonik należy go stosować z umiarem. Ponadto łagodzi bóle i wzmacnia Qi Środkowego Ogrzewacza – te właściwości wykorzystywane są do leczenia bólu spowodowanego niedoborowym zimnem w środkowym ogrzewaczu (przy nadmiernym wydzielaniu śliny, bladości języka oraz głębokim i wolnym tętnem).

Słód jęczmienny ma również wpływ na Płuca. Podaje się go podobnie jak napój z kuzu z gruszkami przy suchym kaszlu w celu nawilżenia Płuc (o czym warto pamiętać w sezonie jesienno-zimowym). Stosuje się go w trudnościach z nabieraniem powietrza i słabym głosie, które wynikają z niedoboru w Płucach.

Przeciwwskazania

Należy jednak pamiętać, że słód jęczmienny podobnie jak wszystkie toniki Śledziony (są bardzo odżywcze) może sprzyjać powstawaniu wilgoci, dlatego nie należy go używać w przypadku:

• wilgoci,

• odczuciu pełności w Środkowym Ogrzewaczu  (przejawiającym się np. wymiotami),

• przy kaszlu z obecnością gorącego śluzu (tak, to ta zielono-brunatno flegma),

• zaburzeniach we wchłanianiu pokarmu u dzieci wynikających z nagromadzenia i zastoju.

Bionica - Syrop słodowy jęczmienny bio 340g