Drożdże koji wyhodowane na sferemntowanym ryżu obniżają cholesterol
Koji to jasno-czerwony ryż sfermentowany, który dzięki drożdżom (Monascus purpureus) otrzymuje charakterystyczną barwę. Sfermentowany ryż - koji jest bardzo popularny w kuchni Japońskiej oraz w makrobiotyce. Zaczyn koji dodaje się zarówno do pasty miso jak i sake.
Koji zawiera związki zwane monacolins, które mają zdolność do powstrzymywania syntezy cholesterolu.
W badaniach opublikowanych w BMC Alternative and Complimentary Medicine naukowcy odkryli, że wśród uczestników badań przyjmujących koji, poziom złego (LDL) jak i całkowitego cholesterolu obniżył się w porównaniu do grupy przyjmującej placebo, odpowiednio o 22% i 15%.
Dodatkowo, przyjmowanie koji u 5 ochotników spowodowało obniżenie ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. W badaniu uczestniczyło 52 lekarzy wraz z małżonkami, których cholesterol wynosił 200 miligramów na 100 mililitrów.
W Japonii termin koji oznacza „ziarno lub fasolka pokryta kulturą drożdży” i jego tradycja sięga 300 p.n.e. W kuchni chińskiej koji używano jako naturalnego czerwonego barwnika. W TMC od 800 r. n.e. używane jest w celu dodania energii, poprawienia trawienia i odzywce a krwi.