newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Algi chronią przed nowotworami

16.09.2013

Najnowsze badania pokazują, że alga sałata morska zapobiega rakowi prostaty

Naukowcy coraz dzęściej przyglądają się algom morskim, którym Japończycy i Chińczycy od dawna przypisują funkcje zmiękczające, detoksykujące i usuwające złogi z organizmu, a tym samym chroniące przed zapaleniami i nowotworami.

Prozdrowotne właściwości alg wiązane są z aktywnością zwalczającą wolne rodniki, które promują rozwój komórek nowotworowych.

W niedawnych badaniach naukowcy z Florydy przestudiowali kilka rodzajów alg morskich, pod względem właściwości chroniących przed nowotworami. Okazało się, że w szczególności jedna alga – sałata morska wykazuje się właściwościami przeciwnowotworowymi. 

Wyniki badań, opublikowane w Cancer Prevention Research, pokazują jak ta alga chroni różnorodne organy przed chorobami i zapobiega rakowi prostaty.

Wg kierownik badań dr Hendrika Luescha, występowanie algi -  sałaty morskiej w kuchni azjatyckiej, gdzie ryzyko raka prostaty jest bardzo małe, to za mało by udowodnić tę korelację. Niemniej jednak przebadanie funkcji komórkowych tej algi ukazało specyficzne mechanizmy, które wpływają na właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe algi i zidentyfikowało jej aktywne składniki chemiczne.

„Mamy teraz dowód naukowy na to, że alga podwyższa zdolności przeciwutleniające systemu obronnego organizmu i dlatego może przeciwdziałać różnym chorobom, w tym rakowi” powiedział Luesch. „Ten mechanizm najbardziej odnosi się do raka prostaty”.

Dr Luesch dodaje, że przeciwutleniające właściwości enzymu zawartego w tej aldze są idealne dla stworzeniu potencjalnego naturalnego suplementu diety dla mężczyzn.

Wg TMC algi charakteryzujące się smakiem słonym mają silne właściwości zmiękczające i usuwające śluz, który może prowadzić do rozwoju nowotworów.

Pozwiązane artykuły: Algi morskie pomagają w odchudzaniuPasta do zębów z algami zapobiega próchnicy zębówAlgi morskie podstawowym składnikiem zdrowej pizzyBionica Algi - witaminy z głębi oceanów

Źródło

NealsYard