Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że należy moczyć orzechy, w tym migdały, aby poprawić ich strawność. Niemniej jednak istnieją dwie strony migdała.
Migdały powszechnie cenione są z powodu wysokiej zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, protein, wapnia, żelaza, potasu, magnezu, fitosteroli, a przede wszystkim witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem i chroni komórki przed przedwczesnym starzeniem się.
Migdały są szeroko używane przez coraz popularniejszy za Zachodzie ruch „raw”, gdzie je się tylko surowe potrawy, gdyż stanowią bazę dla bardzo wielu surowych potraw. Niemniej jednak używając surowych migdałów często pozbawiamy się cennych składników, które są uwalniane dopiero w chwili uaktywnienia enzymów, co następuje dzięki procesowi namaczania. Podczas namaczania nie tylko zyskujemy więcej składników odżywczych, ale również robimy przysługę naszemu systemowi trawiennemu.
Podobnie postępujemy w przypadku pozostałych orzechów, pestek i nasion oleistych.
Co znajduje się w brązowej skórce?
Surowe migdały zawierają kwas garbnikowy, a także inhibitor enzymów, które znajdują się w brązowej skórce chroniącej nasienie. Inhibitory enzymów „przyklejają się” do enzymów i zapobiegają ich aktywacji. Jednak w procesie namaczania migdały zrzucają brązową skórkę, a wraz z nią inhibitory, które uwalniają enzymy, w wraz z nimi cenne substancje odżywcze. Niestety w skórce znajduje się również nierozpuszczalny błonnik i witamina E, których się w ten sposób pozbywamy.
Niemniej jednak namoczone migdały są nie tylko łatwostrawne, ale również łatwiejsze to żucia, co jest ważne w przypadku dzieci i seniorów, dla których gryzienie może stanowić problem. Także w przypadku przepisów bez gotowania, bardzo często używamy namoczonych migdałów jako bazę.
Jak moczyć migdały?
Średni czas potrzebny do namaczania migdałów to 8-12 godzin. W czasie moczenia ważne jest, aby kilkakrotnie zmienić wodę, gdyż w niej znajdują się rozpuszczone inhibitory. Namoczone migdały można przechowywać w lodówce do kilku dni. Ważne jest, aby sięgać po odmiany ekologiczne, pozbawione szkodliwych środków ochrony roślin.
Złoty środek
Warto pamiętać, że innym sposobem poprawienia strawności migdałów jest prażenie ich. Pozbywamy się wprawdzie w ten sposób cennych enzymów, ale dzięki temu można je swobodnie spożywać ze skórką. No i oczywiście poprawia się ich walory smakowe. Rozwiązaniem tutaj może być naprzemienne spożycie raz surowych, raz namaczanych, a nawet podprażanych migdałów.
Bionica - Migdały bio 100g