newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Dlaczego i jak kiełkować

02.06.2014

Skiełkowana pestka ma więcej mikroelementów, witamin i protein niż same nasionko.

Ostatnim razem pisaliśmy o tym, jak ważne jest moczenie orzechów, pestek oraz strączkowych. Nie tylko takie postępowanie ułatwia trawienie, ale również zwiększa przyswajalność cennych składników. Innym sposobem na powiększenie ilości cennych substancji jest kiełkowanie. Dzięki procesowi kiełkowania, w nasionku uwalniane zostają cenne enzymy.

Dlaczego kiełki są lepsze

Do kiełkowania świetnie nadają się rośliny strączkowe, zboża oraz większość pestek i orzechów. Dzięki kiełkowaniu nasiona/pestki/orzechy wraz z cennymi substancjami są:

- lepiej przyswajalne (skrobia zostaje przekształcona w węglowodany);

- powodują mniej alergii (to dlatego niektóre osoby z nietolerancją na gluten mogą spożywać chleby esseńskie, które robione są z kiełków);

- zawierają więcej składników mineralnych (żelaza, wapnia i cynku), witamin (C, A i witaminy z grupy B), kwasu foliowego oraz białka niż same ziarna.

 Do czego używać kiełki

1. Skiełkowane pestki i orzechy świetnie nadają się w postaci dodatku do śniadań, musli, a nawet koktajli owocowych na bazie napojów zbożowych.

2. Skiełkowane rośliny strączkowe wzbogacą sałatki, zupy, a nawet pasty do chleba w białko. Można używać ich na surowo, podduszać, a nawet podprażać.

3. Skiełkowane ziarna zbóż (quinoa, kasza jaglana, gryka) można wrzucać do sałatek, a także zup. Skiełkowane zboże (pszenica, żyto) to również podstawa chlebów esseńskich (Ezechiela), które dzięki kiełkowaniu nadają im lekko słodkawego posmaku. 

Jak kiełkować

1. Wybrane nasionko/pestkę/zboże płuczemy i układamy w słoiku, który kładziemy bokiem, tak aby część wody w nim pozostała (dokładnie tyle ile potrzeba, aby nie wylewało się ze słoika). Można podłożyć szmatkę, aby nieco podważyć naczynie.

2. Nasiona/pestki/orzechy płuczemy 2-3 razy w ciągu dnia, za każdym razem pozostawiając niewielką ilość wody w przechylonym na bok słoiku. Jeśli są upały patrzymy czy nasionka/ziarenka/fasolki są wilgotne i uzupełniamy ilość wody w zależności od potrzeb.

3. Kiedy mamy już kiełki – patrz czas kiełkowania poniżej – przekładamy kiełki do naczynia i przechowujemy w lodówce do kilku dni.

Czas kiełkowania wybranych nasion

PESTKI

Migdały – ogonek

Sezam – 2-3 dni

STRĄCZKOWE

Fasolka adzuki – 4-5 dni

Fasolka mung – 2-3 dni

Czarna fasola - 5 dni

Ciecierzyca – 2-3  dni

Soczewica – 2-3 dni

ZBOŻA

Amarantus – 1-3 dni

Jęczmień – 2 dni

Gryka – 2-3 dni

Proso - 1-3 dni

Quinoa – 1-2 dni

Dziki ryż – 3-4 dni

Dlaczego wybierać kiełki ekologiczne

Z kiełków nie tylko powinni korzystać wegetarianie/weganie, ale każdy kto dba o zdrowie. Spowodowane jest to tym, że niestety żywność coraz częściej jest uboga w cenne substancje więc kiełki to najprostszy sposób na uzupełnienie witamin i mikroelementów. Wybierając jednak nasionka i strączkowe do kiełkowania warto jest sięgnąć po te ekologiczne, gdyż dzięki temu będziemy mieli pewność, że takie kiełki są naprawdę zdrowe. W przeciwnym razie możemy otrzymać nie tyle bombę witamin, co pestycydów i herbicydów, którymi traktuje się rośliny, z których potem pozyskuje się ziarna.

Kiełki przechowujemy w lodówce do kilku dni, najlepiej w szklanym opakowaniu.