newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Zielona herbata zmniejsza ryzyko nowotworów

07.11.2012

Badania przeprowadzone na Chinkach dowodzą, że picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko raka żołądka, przełyku i jelita grubego

Badając wpływ spożycia herbaty na zdrowie, amerykańscy naukowcy przeprowadzili wywiad z 75 tys. Chinkami, które brały udział w badaniach nad zdrowiem kobiet w Szanghaju.

Pytano je m. in. czy piją herbatę, jaki rodzaj herbaty i w jakiej ilości. Większość z respondentek odpowiedziała, że regularnie pija zieloną herbatę.

Zielona herbata a rak

Badacze odkryli, że regularne spożycie herbaty (około trzech razy w tygodniu przez okres ponad 6 miesięcy) powiązane jest ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na nowotwory związane z przewodem pokarmowym o 17%.

Wraz ze wzrostem spożycia zielonej herbaty, ryzyko zachorowań spadało. Zwłaszcza w przypadku tych kobiet, które piły od 2 do 3 filiżanek herbaty dziennie (150 gr miesięcznie) ryzyko zachorowania na nowotwór przewodu pokarmowego zmniejszyło się o 21%. Ten trend się sprawdzał przede wszystkim w przypadku nowotworów żołądka, przełyku i jelita grubego.

Ogólnie rzecz ujmując, u kobiet spożywających 580 mg flawonoidów dziennie ryzyko zachorowania na raka żołądka spadło o 51% niż w przypadku kobiet, które przyjmowały poniżej 200 mg flawonoidów dziennie.

„W przypadku wszystkich nowotworów powiązanych z przewodem pokarmowym, ryzyko zostało zmniejszone o 27% w przypadku kobiet, które regularnie piły herbatę przez co najmniej 20 lat”, powiedziała główna autorka badań Sarah Nechuta z Vanderbilt-Ingram Cancer Center w Nashville, Tennessee. „ W przypadku raka jelita grubego, ryzyko spadło o 29% w przypadku kobiet, które piły herbatę przez dłuższy czas. Wyniki badań sugerują, że może mieć tu duże znaczenie czynnik czasowy.” 

Flawonoidy w herbacie

Zielona herbata zawiera 12 511 mg flawonoidów na 100 gram liści oraz około 250 mg na torebkę herbaty. Herbata  zawiera katechiny, które mają właściwości przeciwutleniające i mogą powstrzymać raka dzięki zapobieganiu zniszczenia DNA oraz blokowaniu rozwoju i wzrostu komórek rakowych.

Przypomnijmy, że flawonoidy powszechnie cenione są za zdolności przeciwutleniające, tzn. wyłapują wolne rodniki, które niszczą komórki w naszym ciele. Niszczycielskie działanie powoduje liczne degeneracje i choroby m.in. Alzheimera, różne odmiany chorób nowotworowych, choroby serca, problemy z odpornością , demencję, cukrzycę, nie wspominając już o przedwczesnym starzeniu się organizmu, ze zmarszczkami włącznie.

Są to jedne z wielu badań dotyczących wpływu flawonoidów na nasze zdrowie. Wcześniej informowaliśmy m. in. o flawonoidach zawartych w jagodach, które chronią mózg przed starzeniem się. O flawonoidach zawartych w kuzu, które korzystnie wpływają na układ trawienny, krążenia oraz migreny. O flawonoidach zawartych w pomidorach, które zapobiegają udarowi.

Także w przypadku herbaty, zwłaszcza zielonej prowadzi się wiele badań, które potwierdzają jej zdrowotne właściwości. Informowaliśmy o tym, że zielona herbata zmniejsza rozwój niepełnosprawności funkcjonalnej, zmniejsza poziom złego #mce_temp_url#cholesterolu, a u osób z nadwagą - spadek ciśnienia skurczowego.

Źródło

Neals Yard