Przyjmowanie probiotyków w trakcie antybiotykoterapii chroni przed biegunką.
Naukowcy z Cochrane Collaboration przyjrzeli się danym pochodzącym z 23 testów, które objęły 4 213 pacjentów, którzy przechodzili kurację antybiotykami.
Stwierdzili, że u 2% pacjentów otrzymujących probiotyk rozwinęła się biegunka związana z obecnością bakterii Clostridium difficile w porównaniu z 6% z grupy pacjentów otrzymujących placebo.
Dodatkowo autorzy badań stwierdzili, że osoby przyjmujące probiotyki znacznie rzadziej skarżyły się na efekty uboczne antybiotykoterapii niż pacjenci otrzymujący placebo.
Eksperci sugerują, że probiotyki mogą stanowić tarczę dla zachowania zdrowego balansu bakterii tworzących mikroflorę jelitową. Antybiotyki zakłócają ten naturalny ekosystem mikroorganizmów zamieszkujących jelita, doprowadzając do tego, że szkodliwa bakteria C. difficile zaczyna dominować w jelitach, wywołując biegunkę.
Bakteria C. difficile oprócz biegunki może wywoływać zapalenia, podrażniać jelita, a nawet powodować śmierć.
Probiotyki to żywe kultury bakterii lub drożdży zamieszkujące jelita. Probiotyki wpływają na prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej, ale również łagodzą infekcje górnych dróg oddechowych i obniżają zły cholesterol (LDL).
Prawidłowa mikroflora jelitowa zapewnia szczupłą sylwetkę, a także zmniejsza otyłość i cukrzycę typu 2. W przypadku dzieci prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej wpływa na poczucie szczęścia w dorosłym życiu.
3 najczęściej popełniane błędy w antybiotykoterapii.
Na podstawie