Zielona herbata może wpływać na działanie beta-blokera
Japońscy naukowcy przebadali w jaki sposób zielona herbata wpływa na działanie nadololu – leku obniżającego ciśnienie krwi. Niemniej jednak przypuszczają, że zielona herbata może mieć wpływ również na inne betablokery.
Japończycy mierzyli ciśnienie krwi dziesięciu zdrowym mężczyznom i kobietom po podaniu leku. Najpierw przez dwa tygodnie, po tym jak osoby badane wypijały dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie i po tym, jak przez kolejne dwa tygodnie wypijały wodę. Zaobserwowali, że zielona herbata o 70% zmniejszyła przyswajalność leku.
Naukowcy zalecają, aby osoby przyjmujące nadolol unikały picia zielonej herbaty.
Badania zostały opublikowane w Clinical Pharmacology & Therapeutics
Lepsza woda niż soki
Nie tylko zielona herbata wpływa na działanie leków. Wszyscy już chyba wiedzą, że soki z pomarańczy, jabłek, a zwłaszcza grejpfrutów również oddziaływają na niektóre leki. Dlatego najlepiej jest popijać leki wodą. Wymienione soki i zieloną herbatę można pić co najwyżej w kilkugodzinnych odstępach od przyjęcia leku. Zresztą z samych soków owocowych najlepiej jest zrezygnować i zamienić je na spożywanie całości pokarmowych w formie owoców. Wtedy mamy pewność, że oprócz samego cukru owocowego - fruktozy, dostarczymy organizmowi pełnowartościowego błonnika i właściwą porcję witamin.
Powiązane treści: Słodkie napoje zwiększają ryzyko chorób serca; Uwaga na cukry w tzw. zdrowych napojach; Fruktoza powoduje choroby układu krążenia!; Słodkie napoje zwiększają ryzyko udaru u kobiet